aMAZEing Algebra Maze - the free math practice test



001

This site is all about a free math practice test.  A problem is, I have so many things I want to do with this site.  This test looks like it will never end, and I have just begun.  By the way, if all you really wanted was a Maze to solve, go here.

And, of course, this one is a bit different.  If you get a question wrong, you will be directed to a page that explains the problem and how to do it correctly the next time.  Then, we'll give you a similar question in order to move on through the maze.  This "test" is not designed to measure what you know, it is designed to teach you what you don't know - what a concept!

I am not a programmer (this should be obvious).  Anyway, I would love to spruce this up with all kinds of graphics.  I can visualize what to do - just can't do it, yet.  Any suggestions are appreciated. 

Picture is of a standard maze

Navigating the Maze

The Instructions!

So, I've built this little grid to help you navigate through the maze.  On each page of the maze, in red, there's a number or ID.  You might notice that this page has number 001.  Hopefully this is easier than remembering this as the free math practice test. 

You can click on the 001 in this grid to go to this page instead of typing a bunch of stuff.  All the pages in the maze have an ID.  So, if you remember where you left off - you have the option of returning.

001

002B

004A

006

008

009B

011A

013

014B

001A

003

004B

006A

008A

010

011B

013A

015

001B

003A

005

006B

008B

010A

012

013B

015A

002

003B

005A

007

009

010B

012A

014

015B

002A

004

005B

007A

009A

011

012B

014A

016

The Beginning of the free math practice test!
Question # 1

Bob wants to send a Christmas present to his Aunt Agnes.  He takes the present to a packaging company and they tell him it will cost $1.20 times the sum of the length, width, and height (measured in inches) of the package, plus they charge a $3.00 flat fee on any order.  What would be the equation for figuring the cost of shipping the package?

a)  ($1.20)(length)(width)(height) + $3.00 = cost

b) $3.00 + $1.20 + length + width + height = cost

c) $3.00 + ($1.20)(length + width + height) = cost

d) Not enough information

Just click on the line you choose to be correct, and you will go to the next thing (depending on which answer you click).

Word Problems

Was this a fair question to start with?  I agree, it's a bit difficult.  But it should tell me several things.  First of all do you know how to work a word problem?  Almost all problems, in real life, are word problems.  Students seem to be constantly asking - "Where will I ever use this?".  And my answer is - everywhere, if you learn it.  Algebra is all around us in everyday life.  A lot of people don't see it, don't use it, and inevitably miss out.

Let's go to Florida for vacation!  Yea - can we afford it?  In order to compute the cost of a trip to Florida, you will have to use Algebra.  You may not call it Algebra, but - it's Algebra.

Hey - have fun with the free math practice test.  If you do poorly, just don't tell anybody.  if you do well, feel free to tell the world.  If you do poorly and still tell the world you did well - who am I to judge.

Contact Us

Please note that all fields followed by an asterisk must be filled in.